Daha iyi uyumanıza yardımcı olacak 8 içecek

Sizin için dönüm noktası niteliğinde bir olaya yaklaşıyorsunuz. Çok stresli ve heyecanlısınız. Heyecan aslında başarıyı artırma gücüne sahipken bazen de ters etkiler yaratabiliyor ve başta uyku olmak üzere birçok problemi de beraberinde getiriyor. Uykuya dalmakta zorluk çekiyor ve yatakta saatlerce dönüp duruyorsanız bu önerilere kulak verin.

1. Ilık süt

Ilık süt, derin ve rahat bir uyku sağlamak için en iyi seçeneklerden biridir. İçeriğindeki triptofan maddesiyle beyindeki serotonin artır ve bu da mutlu olmamızı sağlar. Melatonin hormonu bu koşullar altında daha fazla üretilir ve uykuya geçiş hızının artmasına yardımcı olur. Kronik uyku problemi olanlara dahi etki etmesi muhtemeldir.

2. Nane çayı

Nane çayı, anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle mide ağrılarını hafifletir. Kasların gevşemesini sağlayan nane ayrıca yoğunluğu azaltır ve vücudun düzgün bir şekilde rahatlamasına izin verir. Ertesi gün önemli bir sınav ya da sunumunuz var ve uyumakta zorluk çekiyorsanız, bu çay hem vücudunuza hem de ruhunuza iyi gelecektir.

3. Vişne suyu

Süt gibi vişne suyu da triptofan içerir. Bu nedenle, melatonin hormonu üreterek uyku kalitenizi artırabilirsiniz. Vişne suyu, uykusuzluğu tedavi etmek için çeşitli çalışmalarda test edilmiş ve daha kaliteli bir uyku sağladığı kanıtlanmıştır. Ayrıca uykuya geçiş hızını da artırdığını düşününce, özellikle sür sevmeyenler ya da alerjisi olanlar için oldukça keyifli ve lezzetli bir seçenek olabilir.

4. Hindistan cevizi sütü

Hindistancevizi sütünün içeriğinde bulunan magnezyum ve potasyum, kasları rahatlatma etkisine sahip en iyi iki mineraldir. Ek olarak, böbreklerde kan basıncını ve şişmeyi azaltır . Çok miktarda doğal elektrolit sayesinde vücudun dengelenmesine ve rahatlamasına yardımcı olur.

5. Badem sütlü muz smoothie

Muz, kasların gevşemesini sağlayan magnezyum ve potasyuma ek olarak triptofan da içerir. Fiziksel stresi azaltan sakinleştirici bir etkiye sahip olan muz, lifli yapısı ile tokluk hissi vererek uyuma isteğini daha da artırır.

6. Yeşil çay

Günün her saati tüketebileceğinin en iyi antioksidan olma özelliğine sahip yeşil çay, uyumanıza yardımcı sağlıklı bir seçenek. Özellikle diyet yapanların gönül rahatlığı ile tercih edebileceği bu çayın kafeinsiz olanlarından tüketmekte fayda var. Yeşil çay, uzun ve dinlendirici bir gece uykusu geçirmenize yardımcı olan, gevşemeyi ve fiziksel stresin salınmasını teşvik eden teanin maddesini içerir.

7. Badem sütü

Badem, vücudun derin bir uyku almak için ihtiyaç duyduğu her şeyle sahiptir. Magnezyum açısından zengin olan badem sütünün, bu mineralin etkinliği nedeniyle uykuyu destekleme konusunda çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. İnek sütü gibi badem sütünde triptofan vardır ve bu sayede vücut melatonin üretebilir. Bu hormon uykunuzu düzenlemek için gereklidir ve bu nedenle kronik uykusuzluk olan birçok insan düzgün uyumak için melatonin takviyeleri almaktadır.

8. Papatya çayı

Papatya çayı vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Genellikle mide ağrıları için önerilir, çünkü sindirime yardımcı olabilir ve iç gerilimleri hafifletebilir. Bununla birlikte, papatya, uykusuzluk ve kaygı gibi stres semptomlarını azaltmada çok etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Gizem Bozdağ

[email protected]

özel içeriğidir.